piątek, 31 grudnia 2021

Podsumowanie projektu pn. Wydanie materiałów etnograficznych Józefa Łęgowskiego - badacza kultury ludowej Pomorza Nadwiślańskiego

Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej w bieżącym roku zrealizowała projekt, pn. Wydanie materiałów etnograficznych Józefa Łęgowskiego - badacza kultury ludowej Pomorza Nadwiślańskiego, który pozwolił na przypomnienie postaci zasłużonego Pomorzanina oraz jego dorobku naukowego w zakresie etnografii. 

Dzięki pozyskanym funduszom przede wszystkim wydano publikację z materiałami etnograficznymi Józefa Łęgowskiego, które zawierają następujące prace etnografa:
-Ludność polska w Prusach Zachodnich: jej rozwój i rossiedlenie w bieżącem stuleciu,
-Kaszuby i Kociewie: język, zwyczaje, przesądy, podania, zagadki i pieśni ludowe w północnej części Prus Zachodnich,
-Urządzenia społeczne, zwyczaje i gwara na malborskiem,
-Pieśni ludowe w dawnem województwie malborskiem.
Warto podkreślić, że wydanie książki  dało możliwość porównania kultury ludowej trzech regionów Pomorza: Powiśla, Kociewia i Kaszub. Prace J. Łęgowskiego zostały poddane korekcie językowe wraz z uwspółcześnieniem pisowni. We wydaniu znalazła się również część poprzedzająca o charakterze komentarza naukowego, w ramach którego zostały poruszone następujące kwestie: życiorys etnografa wraz z syntetycznym omówieniem jego działalności naukowej, omówienie historii badań etnograficznych w okresie działalności Józefa Łęgowskiego ze szczególnym uwzględnieniem prac innych etnografów na terenie Pomorza, opracowanie i analiza materiału folklorystycznego, a także omówienie współczesnej tożsamości regionalnej Pomorzan w odniesieniu do badań Józefa Łęgowskiego. Ponadto została umieszczona kolorowa wkładka ze zdjęciami prezentującymi niematerialne dziedzictwo kulturowe opisywanych trzech regionów Pomorza 

Po wydaniu książki zorganizowaliśmy spotkania promocyjne: w Sztumie, Tczewie i Gdańsku, które połączone były z wykładem naukowym. Działanie to stanowiło podsumowanie projektu. Z kolei na blogu Krystiana Zdziennickiego poświęconemu historii Sztumu i okolic (www.ziemiasztumska.blogspot.com) opublikowano cykl postów przybliżających postać oraz kulturę ludową prezentowaną w książkach Józefa Łęgowskiego. Zapraszamy do odwiedzenia bloga. 

poniedziałek, 20 grudnia 2021

Zapraszamy na promocję książki pt. Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego

Serdecznie zapraszamy na promocje książki pt. Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego, które będa mieć miejsce w Sztumie, Gdańsku i Tczewie, którą wydaliśmy dzięki realizacji projektu pt. Wydanie materiałów etnograficznych Józefa Łęgowskiego - badacza kultury ludowej Pomorza Nadwiślańskiego. 

Promowana książka zawiera następujące prace etnografa: 

-Ludność polska w Prusach Zachodnich: jej rozwój i rossiedlenie w bieżącem stuleciu, 

-Kaszuby i Kociewie: język, zwyczaje, przesądy, podania, zagadki i pieśni ludowe w północnej części Prus Zachodnich, 

-Urządzenia społeczne, zwyczaje i gwara na malborskiem, 

-Pieśni ludowe w dawnem województwie malborskiem. 

Najnowsza publikacja pozwala Czytelnikowi porównać kulturę ludową trzech regionów Pomorza: Powiśla, Kociewia i Kaszub. Należy podkreślić, że prace J. Łęgowskiego zostały poddane korekcie językowe wraz z uwspółcześnieniem pisowni. We wydaniu znalazła się również część poprzedzająca o charakterze komentarza naukowego. Historyk Krystian Zdziennicki przedstawił życiorys etnografa wraz z syntetycznym omówieniem jego działalności naukowej, a także wspólnie z dr Magdaleną Kargul omówili historię badań etnograficznych w okresie działalności Józefa Łęgowskiego na przykładzie działalności innych etnografów na terenie Pomorza. Z kolei dr Magdalena Kargul, jako etnolog dokonała opracowania i poddała analizie materiał folklorystyczny opublikowany w książce. Natomiast dr Michał Kargul napisał tekst poświęcony tożsamości regionalnej Pomorzan w odniesieniu do badań Józefa Łęgowskiego. Uzupełnienie  stanowi zamieszczona kolorowa wkładka ze zdjęciami prezentującymi niematerialne dziedzictwo kulturowe opisywanych trzech regionów Pomorza. 
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!


piątek, 10 grudnia 2021

Zatrzymane w kadrze - ziemia sztumska do 1945 roku

Polecamy uwadze promocję albumu pt. Zatrzymane w kadrze - ziemia sztumska do 1945 roku, która będzie połączona z wykładem historycznym nt. pocztówek i zdjęć z terenu Powiśla.

- Kiedy? - 13.12.2021 r. (poniedziałek)

- O której? - 16.00

- Gdzie? - Sztumskie Centrum Kultury - sala czekoladowa (ul. Reja 13).

Organizatorem wydarzenia jest Powiślańska Grupa Działania w Sztumie, a Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej jest partnerem projektu w ramach, którego został wydany album.


środa, 21 lipca 2021

Zaproszenie na wykład - Bitwa nad rzeką Sirgune (Dzierzgonką) - największa batalia na terenie Pomezanii w XIII wieku

Serdecznie zapraszamy na wykład, który wygłosi dr Piotr Szczurowski.
✔ Temat: Bitwa nad rzeką Sirgune (Dzierzgonką) - największa batalia na terenie Pomezanii w XIII wieku
✔ Miejsce: Starostwo Powiatowe w Sztumie
✔ Termin: 24.07.2021 r. - godz. 10.00

Po wykładzie na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Sztumie jest możliwość wzięcia udziału w wyjeździe studyjnym do gminy Stary Dzierzgoń w celu zobaczenia miejsca bitwy wraz z wykładowcą. Ponadto odwiedzimy grodzisko Stary Dzierzgoń, które przedstawi Leszek Korbas z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej.

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie wyrażenia chęci udziału w wyjeździe autokarowym za pośrednictwem wiadomości w aplikacji Messenger (decyduje kolejność zgłoszeń). Istnieje też możliwość dojazdu własnym pojazdem samochodowym. Zachęcamy też do ubrania obuwia sportowego.