Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej w bieżącym roku zrealizowała projekt, pn. Wydanie materiałów etnograficznych Józefa Łęgowskiego - badacza kultury ludowej Pomorza Nadwiślańskiego, który pozwolił na przypomnienie postaci zasłużonego Pomorzanina oraz jego dorobku naukowego w zakresie etnografii.
Dzięki pozyskanym funduszom przede wszystkim wydano publikację z materiałami etnograficznymi Józefa Łęgowskiego, które zawierają następujące prace etnografa:
-Ludność polska w Prusach Zachodnich: jej rozwój i rossiedlenie w bieżącem stuleciu,
-Kaszuby i Kociewie: język, zwyczaje, przesądy, podania, zagadki i pieśni ludowe w północnej części Prus Zachodnich,
-Urządzenia społeczne, zwyczaje i gwara na malborskiem,
-Pieśni ludowe w dawnem województwie malborskiem.
Warto podkreślić, że wydanie książki dało możliwość porównania kultury ludowej trzech regionów Pomorza: Powiśla, Kociewia i Kaszub. Prace J. Łęgowskiego zostały poddane korekcie językowe wraz z uwspółcześnieniem pisowni. We wydaniu znalazła się również część poprzedzająca o charakterze komentarza naukowego, w ramach którego zostały poruszone następujące kwestie: życiorys etnografa wraz z syntetycznym omówieniem jego działalności naukowej, omówienie historii badań etnograficznych w okresie działalności Józefa Łęgowskiego ze szczególnym uwzględnieniem prac innych etnografów na terenie Pomorza, opracowanie i analiza materiału folklorystycznego, a także omówienie współczesnej tożsamości regionalnej Pomorzan w odniesieniu do badań Józefa Łęgowskiego. Ponadto została umieszczona kolorowa wkładka ze zdjęciami prezentującymi niematerialne dziedzictwo kulturowe opisywanych trzech regionów Pomorza
Po wydaniu książki zorganizowaliśmy spotkania promocyjne: w Sztumie, Tczewie i Gdańsku, które połączone były z wykładem naukowym. Działanie to stanowiło podsumowanie projektu. Z kolei na blogu Krystiana Zdziennickiego poświęconemu historii Sztumu i okolic (www.ziemiasztumska.blogspot.com) opublikowano cykl postów przybliżających postać oraz kulturę ludową prezentowaną w książkach Józefa Łęgowskiego. Zapraszamy do odwiedzenia bloga.